Máte dostatok alebo prebytok selénu? Ako tento stopový prvok udržať pod kontrolou
Naše telo potrebuje k správnemu fungovaniu aj mikroelementy. Sú to dobre známe stopové prvky, medzi ktoré patrí napríklad železo, zinok a tiež selén. Hoci o prvých dvoch sa veľa hovorí a asi každý vie, na čo slúžia, selén je trochu menej známy. Viete, na čo ho naše telo potrebuje a čo sa deje, ak ho nemá v dostatočnom množstve?
Vzácny kov aj súčasť obličiek
Selén ste asi nikdy nevideli, ale ide v podstate o šedú, čiernu alebo červenú tuhú látku, ktorá našla svoje uplatnenie predovšetkým pri výrobe fotočlánkov, meraní osvetlenia alebo usmerňovaní elektrického prúdu. Zároveň je to pomerne vzácny kov, ktorý má v zemskej kôre pomerne nízke zastúpenie. Pýtate sa, čo potom robí v našom tele? Máme ho najmä v pečeni, slezine, pankrease, obličkách a muži aj v semeníkoch. Odporúčaná dávka, ktorú by ste mali každý deň skonzumovať, je 50 až 200 mikrogramov. Vyššiu spotrebu by mali mať športovci a tehotné ženy.
Selén prospieva vášmu bábätku
Selén je dôležitý hlavne preto, že má v tele nespočetné množstvo funkcií. Bráni napríklad bunky v tele pred voľnými radikálmi, podporuje obranyschopnosť organizmu a je dôležitý pre prostatu a tvorbu spermií. Podporuje teda plodnosť a prispieva aj k správnej funkcii štítnej žľazy. Selén je dobrý aj pre kvalitu vlasov – preto ho nájdete v mnohých prípravkoch na vlasy. Zároveň podporuje aj zdravie nechtov, regeneráciu pečene, zdravie srdca a ciev a je nevyhnutný pre vývoj plodu. Logicky sa teda nedostatok selénu prejavuje rôznymi zdravotnými problémami. Ak vám selén chýba dlhodobo, môžete si privodiť hlavne problémy so srdcom. Tak isto si na jeho dostatočnú hladinu treba dávať pozor, ak čakáte dieťa – nedostatok selénu totiž predstavuje zvýšenie rizika rozvoja vrodeného srdcového ochorenia u dieťaťa.
Aj nadbytok spôsobuje zdravotné problémy
Dobrou správou je, že selénu nepotrebujeme veľa, preto je relatívne náročné mať ho nedostatok. Zapríčiniť ho najskôr môže jednotvárna strava alebo poruchy trávenia. Telo však tiež môže “tráviť” viac selénu, než je bežné, najmä v prípade fajčenia, nadmerného a dlhodobého stresu, nadmernej konzumácie alkoholu a aj v dôsledku užívania niektorých liekov. Poukázať na to môže častá únava a celková vyčerpanosť, porucha rastu, svalová slabosť, znížená imunita, kožné problémy alebo zlá kvalita vlasov či nechtov. Aj nadbytok selénu však nie je v poriadku. Je to totiž jedna z mála látok, ktorých sa nezbavujeme v moči. Selén vo vyšších dávkach, čo predstavuje 900 mikrogramov a viac, je toxický. Dlhodobý nadbytok selénu vám môže spôsobiť tiež únavu, depresiu, vypadávanie vlasov, nevoľnosť, cesnakový zápach z úst alebo tráviace problémy. Selén môžete telu dodávať vo výživových doplnkoch, ale najlepšie je to samozrejme priamo zo stravy. Nájdete ho v špeciálnych druhoch orechov (napríklad makadamových), slnečnicových semienkach, daroch mora ako langusty, krevety alebo kraby, avokáde alebo strukovinách.